انرژی پاک

اولین خرده فروش برق در ایران

تعرفه برق مشترکان پر مصرف

تعرفه برق مشترکان پر مصرف

آنچه در این مقاله می خوانید :

یکی از انرژی‌هایی که روزانه و به مقدار زیاد توسط انسان‌ها مصرف می‌شود، انرژی برق است. از آن‌جایی که تولید و فرآوری انرژی برق به هزینه و انرژی زیادی احتیاج دارد، باید تلاش کنیم تا در استفاده صحیح از آن کوشا باشیم. به طور کلی برای محاسبه تعرفه برق مشترکان از یک الگوی مشخصی پیروی می‌کنند. کسانی که کمتر از حد تعیین شده به مصرف برق می‌پردازند؛ زیر خط الگو قرار دارند و کسانی که بیشتر از اندازه مشخص شده، برق مصرف می‌کنند؛ در بالای خط الگو قرار می‌گیرند.
نحوه محاسبه تعرفه برق مشترکان پر مصرف
همان‌طور که گفتیم برای محاسبه تعرفه خرید برق مشترکان از یک الگوی مشخصی استفاده می‌کنند. این الگو چهار سطح دارد که به ترتیب به شرح زیر هستند؛
الگو
۱/۵برابر الگو
۲ برابر الگو
بیشتر از دو برابر الگو

نحوه محاسبه تعرفه برق مشترکان پر مصرف

برای محاسبه تعرفه برق مشترکان معمولی از نرخ خدمات تامین برق استفاده می‌کنند. مشترک پر مصرف اگر ۱/۵ برابر میزان مصرف معمولی برق را مصرف کند؛ باید ۱/۵ برابر نرخ خدمات برق را نیز پرداخت کند. مصرف برق مشترک پر مصرف، اگر بین ۱/۵ الی ۲ برابر الگو باشد؛ هزینه برق پرداختی او، ۲/۵  برابر نرخ خدمات تامین برق خواهد بود و اگر مصرف او بیشتر از ۲ برابر الگو باشد؛ باید ۳/۵ برابر نرخ تامین برق را به اداره برق بپردازد. در واقع تعرفه برق مشترکان پر مصرف به صورت گفته شده حساب خواهد شد.
توجه داشته باشید که وزارت نیرو با مشترکان پر مصرف برخورد کرده و پیام‌هایی مبنی بر هشدار به آن‌ها ارسال می‌کند تا مصرف برق خود را کاهش دهند. ضمن این‌که جریان برق مشترکان پر مصرف، زمانی که شبکه به برق نیاز دارد؛ محدود می‌شود.

اشتراک گذاری در :

COMMENTS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *