انرژی پاک

اولین خرده فروش برق در ایران

مزایای خرید برق از شرکت خرده فروشی برق

شرکت خرده فروش برق

آنچه در این مقاله می خوانید :

خرده فروشی برق یکی از انواع حوزه‌های تخصصی جدید است که بسیاری از افراد حتی از وجود آن بی‌اطلاع می‌باشند. در بازار خرده فروشی برق، می‌توان شرکت خرده فروشی برق را مشاهده کرد که پس از خرید برق از نیروگاه، آن را در اختیار خریداران خرد قرار می‌دهند. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با ماهیت حوزه خرده فروشی برق، هدف از آن و همچنین مزایای خرید از چنین شرکت‌های واسط آشنا سازیم. با ما همراه باشید.

خرده فروشی برق چیست؟

خرده فروشی برق یکی از حوزه‌های تخصصی است که شرکت‌های واسط در آن حضور دارند. این شرکت‌ها برق را از نیروگاه خریداری می‌کنند تا بتوانند آن را در دسترس مصرف کنندگان خود قرار دهند. شاید برای شما نیز جالب باشد که خرید برق از شرکت‌های واسط چگونه انجام می‌شود؟

معمولاً برخی از شرکت‌های صنعتی برای انجام فعالیت‌های خود، نیاز به برق بیشتری دارند که می‌توانند برق مورد نیاز خود را از بورس انرژی تامین نمایند و یا اینکه از شرکت‌های واسط خرده فروش خریداری کنند. با توجه به قانون اصل ۳۴، دولت امکان فعالیت در بازار خرده فروشی برق را ندارد؛ از این رو شرکت‌ها و اشخاص وارد این حوزه کاری شده‌اند.

اینگونه شرکت‌ها برای فعالیت در این زمینه نیاز به دریافت پروانه از سوی دولت دارند. از بهترین ویژگی‌های این نوع شرکت‌ها، می‌توان به این مورد اشاره کرد که مشتری‌ها می‌توانند خود شرکت تامین کننده برق را انتخاب نمایند.

شرکت‌های واسطه خرده فروشی برق با اهداف مختلفی شروع به کار کردند. از مهمترین این اهداف، می‌توان به خرید برق از سوی نیروگاه اشاره کرد. از آنجایی که نیروگاه‌ها در تولید برق با مشکلات و دغدغه‌های بسیاری روبرو هستند، نمی‌توانند برق را به‌صورت نقد به فروش برسانند؛ از این رو، شرکت‌های واسط و یا خرده فروش این عمل را انجام می‌دهند.

از مهمترین مواردی که باعث می‌شوند نیروگاه‌ها امکان ارائه برق به مصرف کنندگان به صورت خرد را نداشته باشند، می‌توان به تامین سوخت، تعمیرات تجهیزات و افزایش بهره‌وری اشاره کرد. از سوی دیگر نیروگاه‌ها بیش از ۲۰ هزار میلیارد دلار بابت فروش برق از وزارت نیرو طلب دارند که این مورد باعث بروز مشکلات بسیار و کمبود نقدینگی شده است. درنتیجه ترجیح می‌دهند برق تولیدی خود را از طریق شرکت‌های خرده فروش به مصرف کنندگان ارائه کنند.

مزایای خرید برق از شرکت خرده فروشی برق

شاید برای شما نیز جالب باشد که خرید برق از شرکت‌های واسط چه مزایایی دارد؟ در ادامه این بخش شما را با مزایای خرید برق از شرکت‌های خرده فروش آشنا خواهیم ساخت:

کاهش هزینه

بهتر است بدانید که خرید برق از شرکت‌های برق منطقه‌ای، هزینه بسیاری را بر دوش شما تحمیل می‌کند اما اگر برق خود را از شرکت‌های خرده فروش تامین کنید، هزینه آن بسیار کاهش یافته و ریسک این عمل نیز به صفر می‌رسد.

دریافت مشاوره

تمامی مصرف کنندگانی که با استفاده از شرکت‌های خرده فروش، برق خود را تامین می‌کنند، می‌توانند از طریق دریافت مشاوره بهترین تصمیم را برای خرید برق و تمدید بسته آن اتخاذ نمایند. از مزایای اصلی این روش می‌توان به خرید براساس مصرف واقعی، تعدیل قیمت برق و خرید آن در بازه‌های جداگانه، تحلیل نقطه بهینه در خرید آن و نیز توافق در سررسید پرداخت اشاره نمود.

قرار گرفتن در اولویت آخر خاموشی

معمولا شرکت‌ها و یا افرادی که برق خود را از شرکت‌های خرده فروش به‌عنوان مصرف کننده تامین می‌نمایند، در اولویت آخر خاموشی قرار خواهند گرفت. حتی در مواقعی که به دلیل اوج مصرف تمامی مصرف کنندگان با خاموشی روبرو می‌شوند، شما در اولویت آخر خواهید بود.

معمولا شرکت‌های خرده فروش برق، بسته‌های خود را به‌صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. مشتری‌ها نیز می‌توانند پس از امضای قرارداد، با تمامی شرایط مورد نظر آن، برق را دریافت نمایند.

نکات مهم خرید برق از شرکت خرده فروشی برق

در هنگام خرید برق از شرکت‌های خرده فروش باید به نکات مهمی توجه کنید. فراموش نکنید که این شرکت‌ها توسط افراد حقوقی و غیردولتی مدیریت می‌شوند که می‌توانند پس از دریافت مجوز، برق را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند. از این رو حتی شرکت‌های بازرگانی نیز توانایی فعالیت در این زمینه را خواهند داشت.

 •  اعتبار پروانه که از سوی وزارت نیرو به اینگونه شرکت‌ها تعلق می‌گیرد، برابر یک سال است.
 • شرکتی که به دنبال دریافت پروانه خرده فروشی برق است، باید در زمینه تجارت و بازرگانی برق فعالیت داشته باشد.
 •  علاوه‌بر این موضوع، فعالیت باید به طور کامل در اساسنامه شرکت ذکر گردد.
 •  شرکتی که در زمینه خرده فروشی برق فعالیت دارد باید هزینه ترانزیت برق را به موقع پرداخت نماید.
 • شرکت خرده فروشی برق پس از اخذ پروانه می‌تواند برق را بر اساس تعرفه مصوب توسط وزارت نیرو به فروش برساند.
 • میزان ظرفیت فروشی که یک شرکت خرده فروش برق می‌تواند داشته باشد، در پروانه آن ذکر می‌شود. این ظرفیت با توجه به امتیاز توان مالی شرکت می‌باشد.

راهنمای دریافت پروانه از شرکت خرده فروشی برق

اگر شما نیز به دنبال تاسیس شرکت خرده فروشی برق هستید، باید با تمامی قوانین و مقررات آن، همچنین مجوزها و پروانه‌های لازم آشنایی داشته باشید.

•        با مقررات و قوانین آن آشنا شوید

اولین مرحله برای تاسیس شرکت خرده فروشی یا برق، آشنایی با تمامی قوانین و مقررات است. بهتر است اطلاعات کاملی از مجوزها و پروانه‌های لازم از وزارت نیرو، شرکت‌های توزیع برق محلی و سازمان‌های برق منطقه‌ای را در دست داشته باشید.

•        مدارک مورد نیاز را تهیه کنید

برای دریافت پروانه شرکت خرده فروشی برق نیاز به مدارک زیر دارید:

 •  ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل و تمامی اعضای هیئت مدیره
 • ارائه کپی از روزنامه رسمی تاسیس شرکت
 •  کپی اساسنامه شرکت
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه مدیرعامل و تمامی اعضای هیئت مدیره
 • ارائه گواهی پایان کار و یا اجاره نامه برای شرکت مورد نظر
 • ارائه طرح توجیهی مالی و اقتصادی شرکت

•        تکمیل فرم درخواستی پس از تهیه مدارک لازم

 فرم مربوط به درخواست پروانه را از سایت وزارت نیرو یا سازمان های برق منطقه‌ای دانلود و تکمیل کنید.

•        ارسال مدارک پس از تکمیل فرم

مدارک را به‌صورت حضوری یا از طریق پست به وزارت نیرو ارسال نمایید.

•        بررسی و صدور پروانه شرکت خرده فروشی برق

پس از آن، وزارت نیرو تمامی مدارک ارسالی شما را بررسی می‌کند تا در صورت کامل بودن، پروانه را در اختیار شما قرار دهد.

•        دریافت پروانه پس از تایید

پروانه خود را پس از تایید از وزارت نیرو دریافت کنید. هزینه دریافت پروانه ۱۰ میلیون تومان است که برای آن حداقل نیاز به دو نفر سهام‌دار و دو نفر عضو هیئت مدیره با یک مدیرعامل دارای مدرک تحصیلی مرتبط با برق خواهید داشت.

سخن پایانی

شرکت خرده فروشی برق، شرکت‌های نوپا و جدیدی هستند که برق را از نیروگاه دریافت کرده و آن را به‌صورت خرد در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند. این نوع شرکت‌ها بسته‌های خود را به‌صورت ماهانه، سالانه و حتی هفتگی در اختیار مصرف کنندگان قرار داده و امکان استفاده از تمامی مزایای آن را نیز به خریداران ارائه می‌کنند. در این مقاله سعی کردیم شما را با ماهیت دقیق عملکرد شرکت‌های خرده فروش برق و نحوه دریافت پروانه آن آشنا سازیم تا در صورت تمایل بتوانید شرکت خود را تاسیس کنید.

سوالات متداول

 1. عملکرد شرکت خرده فروشی برق چگونه است؟

شرکت‌های خرده فروش برق، برق را از نیروگاه دریافت کرده و آن را به‌صورت خرد در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند.

 • از مزایای خرید برق از شرکت‌های خرده فروش کدامند؟

از مزایای آن می‌توان به امکان دریافت مشاوره، قرارگیری در اولویت آخر خاموشی و کاهش قابل توجه هزینه‌ها اشاره کرد.

 • دریافت پروانه شرکت خرده فروشی برق چند روز طول کشیده و هزینه آن چقدر است؟

برای تاسیس اینگونه شرکت‌ها نیاز به پرداخت هزینه ۱۰ میلیون تومان دارید که در طی ۲۰ الی ۳۰ روز کاری صادر می‌گردد.

اشتراک گذاری در :

COMMENTS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *