دسته بندی


محبوب ترین مقاله ها


تأمین بخشی از برق صنایع بالای یک مگاوات از تجدیدپذیرها مصوب گردید
۱۶ شهریور ۱۴۰۱

هیأت وزیران در تصویب نامه 94395 مورخ 1401/06/02 تأمین بخشی از برق مصرفی ...

افزایش سهم معاملات برق در بورس انرژی و قراردادهای دوجانبه در سال 1400
۹ شهریور ۱۴۰۱

مصاحبه اختصاصی مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران با سندیکای صنعت برق جناب ...

گواهی ظرفیت در بورس انرژی افزایش یافت
۷ شهریور ۱۴۰۱

میزان خرید و فروش قراردادهای گواهی ظرفیت در بورس انرژی، از بهمن ماه ...

آرايش توليد بازار عملياتي نيروگاه ها
۳۱ مرداد ۱۴۰۱

ابتداي شهريور فرايند تعيين نيروگاهي آرايش توليد بازار عملياتي مي شود جناب آقاي ...

اولين قرارداد دوجانبه فروش برق منعقد شد
۵ مرداد ۱۴۰۱

انعقاد اولين قراردادهاي دوجانبه در حوزه مولدهاي مقياس کوچک طبق اعلام شرکت توانير ...

مصرف برق صنایع کشور نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۸/۶ درصد افزایش یافت
۴ مرداد ۱۴۰۱

گزارش ها نشان می دهد  مصرف برق صنایع کشور نسبت به مدت مشابه ...

کمبود برق و ضرورت سرمایه‌گذاری در صنعت برق

کمبود برق و ضرورت سرمایه‌گذاری در صنعت برق

تابستان امسال کاهش تولید و بار روانی ناشی از احتمال تعطیلی واحد‌های تولیدی موجب افزایش قیمت سیمان، فولاد و میلگرد شد و حالا در فصل زمستان الزام‌ها برای کاهش مصرف انرژی توسط صنایع بزرگ باری دیگر بر این دغدغه‌ها برای تولیدکنندگان دامن زده است.

 

در همین راستا رئیس کمیسیون سرمایه اتاق بازرگانی مشهد در این رابطه اظهار می‌کند: در کشور هرسال شاهد افزایش میزان مصرف برق هستیم، اما این در حالی است که به‌جای افزایش تولید توان برق، اما با کاهش تولید مواجه هستیم.

علی چمنیان در این رابطه به ما می‌گوید: متأسفانه از سال گذشته تاکنون تولید برق از ۵۸ هزار مگاوات به ۵۴ هزار مگاوات کاهش داشته است و ما به‌جای اینکه سالانه ۱۰ درصد افزایش تولید داشته باشیم، اما ۵ درصد کاهش داشتیم!

وی بابیان اینکه تولید و توسعه نیروگاه‌ها در این حوزه به‌درستی مدیریت نشده از آن غفلت کردیم بیان می‌کند: در حال حاضر واقعیت این است که کمبود برق‌داریم و حتی اگر رمز ارز و گرمای هوا را هم از آن فاکتور بگیریم واقعیت این است که با کمبود برق آن به میزان ۴ هزار مگاوات روبرو هستیم.

چمنیان اذعان می‌کند: واقعیت این است که دلیل اصلی وضعیت کنونی برق، فعالیت دستگاه‌های استخراج رمز ارز یا افزایش دمای هوا نیست، بلکه کاهش تولید و عدم برنامه‌ریزی برای افزایش آن است.

وی خصوصی شدن بخش تولید برق را یکی از مشکلات پیش‌آمده دانسته و گفت: در یک سال گذشته ارزش سهام شرکت‌های خصوصی ۱۰۰ درصد افزایش داشت که در حال حاضر به ۲۵ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: سریع‌ترین راه افزایش سود در نیروگاه‌ها کاهش هزینه‌های نگهداری است وقتی چنین شرایطی باشد و کسی هم نظارتی بر این داستان نداشته باشد این‌چنین ظرفیت تولید با کاهش روبه‌رو می‌شود.

 

در سال‌های اخیر آثار منفی مالی و فنی تحریم‌های ظالمانه در صنعت برق، کاهش سرمایه‌گذاری جهت احداث نیروگاه جدید، کاهش میزان انتفاع از منابع صندوق توسعه ملی، کاهش استفاده سرمایه‌گذاران خصوصی از تسهیلات بانکی، عدم بهره‌مندی از فروش اوراق مشارکت جهت اجرای طرح‌های عمرانی، توقف استفاده از منابع عمومی جهت سرمایه‌گذاری در طرح‌های دولتی، تغییرات نرخ ارز و عدم ثبات اقتصادی برای سرمایه‌گذاری، انباشته شدن بدهی‌های قابل‌توجه بخش برق به دلیل عدم پرداخت مابه‌التفاوت قیمت تمام‌شده و قیمت تکلیفی، عدم واقعی سازی قیمت برق که منجر به عدم پرداخت به‌موقع مطالبات و درنتیجه کاهش توان مالی پیمانکاران و سرمایه‌گذاران شده است.

عدم پرداخت مطالبات صنعت برق از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها طی چند ماه اخیر، و افزایش عمر نیروگاه‌های حرارتی موجود کشور و ضرورت بازنشستگی تعداد زیادی از آن‌ها لزوم سرمایه‌گذاری‌های وسیع در حوزه احداث، بازسازی و نوسازی نیروگاهی جهت تأمین برق مطمئن و پایدار برای سال‌های ۱۴۰۲ به بعد را می‌طلبد و الا بنا بر اظهار نظر کارشناسان این خاموشی‌ها و به تبع آن باز ایستادن چرخ تولید کارخانه‌ها در سال آینده نیز دور از ذهن نخواهد بود.

 

منبع: برق نیوز
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.