دسته بندی


محبوب ترین مقاله ها


رشد 10 درصدی معاملات دوجانبه برق
۱۸ بهمن ۱۴۰۱

کاهش هزینه‌های ثابت و متغیر سازمان‌ها، یکی از دغدغه‌های همیشگی مدیران صنایع و ...

40 درصد از معاملات بازار توسط خرده ­فروشان برق
۲۶ دی ۱۴۰۱

شرکت های خرده فروشی برق در 9 ماه ابتدای سال 1401، یک میلیارد ...

افزایش قرارداد دوجانبه برق در شرکت مدیریت شبکه برق
۱۱ دی ۱۴۰۱

قرارداد دوجانبه برق ثبت شده در شرکت مدیریت شبکه برق ایران در آذرماه ...

ابلاغ قانون مانع زدایی از توسعه صنعت برق توسط رئیس جمهور
۲۳ آذر ۱۴۰۱

آیا صنعت برق با تحمیل نرخ قراردادهای تبدیل انرژی (ECA) به کلیه مصرف ...

ابطال بند 5 دستورالعمل تعیین کارمزد و حق الامتیاز پروانه­ های فعالیت در حوزه برق
۲۲ آذر ۱۴۰۱

مطابق با ماده 5 مصوبه به شماره 100/44406/95 مورخه 22/10/95 وزارت نیرو، دستورالعمل ...

افزایش نرخ سوخت نیروگاهی در سال 1401
۲۹ آبان ۱۴۰۱

مطابق تصویب نامه هیات وزیران در خصوص آیین نامه اجرایی تبصره 14 ماده ...

تغییرات نسبی نرخ ترانزیت برق  از سال 99 الی 1401

تغییرات نسبی نرخ ترانزیت برق از سال 99 الی 1401

کلیه مشترکین صنعتی بالای 5 مگاوات علاوه بر پرداخت صورتحساب برق مصرفی شامل بهای انرژی اکتیو، بهای انرژی راکتیو، آبونمان، مالیات و … موظف به پرداخت هزینه ترانزیت برق مصرفی خود از نیروگاه به نقطه تحویل هستند و از آنجایی که این مبلغ بخش قابل توجهی از هزینه برق مشترکین را در برمی گیرد، تغییرات نرخ آن همواره حائز اهمیت بوده است.

در حال حاضر در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی و پیرو واگذاری کامل بازار برق ایران به بخش خصوصی، مشترکین صنعتی بالای 5 مگاوات ملزم به تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز خود از طریق بورس انرژی یا انعقاد قرارداد دوجانبه برق می باشند و با توجه به بستر فراهم شده می توانند تمام برق مصرفی خود را مستقل از مالک شبکه و از نیروگاه ها و شرکت های خرده فروش برق خریداری نمایند.

در این میان هزینه هایی از قبیل هرینه ترانزیت، عوارض برق، مالیات و … کماکان توسط مالک شبکه دریافت می گردد و از آنجایی که هزینه ترانزیت برق درصد قابل ملاحظه ای از موارد بالا را در بر می گیرد، نرخ و تغییرات آن همواره مورد توجه بوده است.

لذا تمامی این موارد تیم تحقیقاتی شرکت انرژی پاک پویش پرشین را بر آن داشت تا با بررسی نرخ های اعلامی توسط توانیر از سال 1399 تا 1401 تغییرات هرماه نسبت به زمان مشابه در سال قبل را مورد بررسی و پایش قرار دهد.

طبق بررسی های صورت گرفته روند رشد نرخ ترانزیت همواره صعودی بوده و با افزایش قیمت برق در در مقاطع مختلف شیب تندتری به خود گرفته است به طوریکه میانگین رشد سالانه هزینه ترانزیت در سال 1400 به 1399 برابر با 32% و این عدد برای سال 1401 به 1400 برابر با 46% بوده و نشانگر افزایش شیب رشد نرخ ترانزیت است.

با توجه به افزایش قیمت برق در شهریور ماه امسال، پیش بینی می شود در نیم سال دوم سال 1402 شاهد جهش نرخ ترانزیت نسبت به مدت مشابه امسال باشیم.

لازم به ذکر است وجود رابطه مستقیم بین قیمت برق و هزینه ترانزیت طبق مصوبه 17 تیرماه 1398 وزیر محترم نیرو، نرخ ترانزیت اعلامی توسط توانیر درصدی از نرخ تبدیل انرژی دوره مشابه سال قبل است موجب شده است روند صعودی هزینه های ترانزیت برق امری کاملا طبیعی باشد که در جداول زیر به وضوح قابل مشاهده خواهد بود.

ولتاژ تحویلی انشعابسهم شبکه انتقال و فوق توزیع (درصد)سهم شبکه توزیع (درصد)
انتقال و فوق توزیع350
فشار متوسط3515
فشار ضعیف3537
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.