دسته بندی


محبوب ترین مقاله ها


تست
۸ مهر ۱۴۰۲

...

دوره آموزشی روش های تأمین برق مشترکان بالای یک مگاوات
۲۹ شهریور ۱۴۰۲

دوره آموزشی تأمین برق مشترکان با قدرت قراردادی بالای یک مگاوات با همکاری ...

سهم عظیمی از معاملات خارج بازار برق از طریق قرارداد دوجانبه برق صورت می گیرد.
۱۴ شهریور ۱۴۰۲

مجموع حجم معاملات خارج از بازار برق (مجموع معاملات بورس انرژی و قرارداد ...

آمار معاملات برق سبز در تابستان 1402 منتشر گردید
۴ شهریور ۱۴۰۲

معاملات برق سبز در تابلوی برق سبز بازار بورس انرژی ایران در تابستان ...

تابلو برق سبز و صنایع مشمول آن
۱۸ مرداد ۱۴۰۲

راه‌اندازی تابلوی برق سبز و ورود انرژی تجدیدپذیر به بورس می‌تواند پاسخی به ...

الحاقیه قرارداد انشعاب برق چیست
۱۳ تیر ۱۴۰۲

الحاقیه قرارداد انشعاب برق (الحاقیه نیابت)، الحاقیه ای بر قرارداد انشعاب برق فیمابین ...

تابلو برق سبز و صنایع مشمول آن

تابلو برق سبز و صنایع مشمول آن

راه‌اندازی تابلوی برق سبز و ورود انرژی تجدیدپذیر به بورس می‌تواند پاسخی به 3 مسئله ناترازی برق، ناترازی گاز و ناترازی منابع مالی در حوزه انرژی باشد.

گزارش نرخ معاملات تابلوی برق سبز در تابستان 1402 حاکی از دو نرخ حداقل و حداکثری برای قیمت برق سبز است که در محدوده 10000 ریال و 38000 ریال به ازای هر کیلو وات ساعت می باشد.

مسئله انرژی در ایران امروز یک موضوع روز است که اگر برای آن تصمیم‌گیری نشود، کشور درآینده با بحران‌های جدی مواجه خواهد شد. از مهمترین مسائل روز انرژی کشور، وابستگی جریان تولید صنایع و انرژی‌های کشور به گاز طبیعی است که نشانه‌های بحران آن در فصل زمستان طی سال‌های اخیر هویدا شده است. در این راستا، متنوع‌سازی سبد سوخت نیروگاه‌های کشور و کاهش وابستگی به گاز طبیعی از پاسخ‌های مناسب به مسئله ناترازی انرژی است.

علاوه بر ناترازی انرژی، ما ناترازی منابع مالی نیز داریم که حرکت به سوی حل آن باید در دستور کار قرار گیرد. همچنین ناترازی برق نیز از دیگر ناترازی‌هایی است که به کشور به ارث رسیده و باید در مسیر رفع آن کوشید.

فرایند ورود خریداران به تابلو برق سبز به چه صورت است؟

فرایند ورود خریداران به تابلو برق سبز طی هفت مرحله به شرح زیر اجرا می گردد:

  1. دریافت کد از طریق کارگزار
  2. صدور کد معاملاتی توسط سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار
  3. اعلام شماره حساب بانک ملت بورس
  4. اتصال شماره حساب به کد معاملاتی
  5. ارسال سفارش خرید به کارگزاری
  6. ثبت سفارش و انجام معاملات توسط کارگزار
  7. اعلام میزان برق خریداری شده توسط توانیر

چه صنایعی می بایست برق سبز را خرید کنند؟

مطابق دستورالعمل وزیر نیرو در خصوص نحوه ی محاسبه بهای برق واحد های صنعتی بر اساس ماده 16 قانون جهش تولید دانش بنیان صنایع با دیماند بالاتر از 1 مگاوات ملزم می شوند طی 5 سال 5% از انرژی برق مصرفی خود را از منابع تجدیدپذیر تامین نمایند. آیین نامه فوق روش اجرای این قانون را شرح می دهد.

در راستای اجرای ماده‌ی ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان، دستورالعمل اجرایی وزارت نیرو برای خرید برق سبز و محاسبه‌ی صورت‌حساب برق واحدهای صنعتی با قدرت بیش از یک مگاوات (واحدهای صنعتی مشمول) از ابتدای سال ۱۴۰۲ ابلاغ شد.

به موجب ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان، صنایع با قدرت بالاتر از ۱ مگاوات ملزم می‌شوند، طی ۵ سال ۵٪ از انرژی برق مصرفی خود را از منابع تجدیدپذیر تامین نمایند.

علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو، طی این دستورالعمل اجرایی، نحوه‌ی محاسبه‌ی بهای برق واحدهای صنعتی بر اساس ماده‌ی ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان را ابلاغ کرده است که به شرح زیر است:

۱. واحدهای صنعتی مشمول، شامل تاسیسات گردشگری نمی‌باشند.

۲. درصد مشمول در سال ۱۴۰۲ معادل یک درصد (۱٪) از کل انرژی برق مصرفی واحدهای صنعتی با قدرت مصرف بیش از یک مگاوات است. در صورت تامین انرژی مذکور با احداث نیروگاه تجدید‌‌پذیر یا خرید انرژی برق سبز (تجدیدپذیر) عرضه شده در تابلو دوم بورس انرژی یا انعقاد قرارداد دوجانبه با تولیدکنندگان غیردولتی برق تجدیدپذیر، هزینه‌ی باقی‌مانده انرژی مصرفی (پس از کسر برق مصرفی مشمول از کل انرژی مصرفی واحد صنعتی) به نسبت مصارف میان‌باری، اوج‌بار و کم‌باری، تسهیم و صورت‌حساب برق با توجه به رویه صدور صورت‌حساب با احتساب بهای انرژی و سایر موارد قانونی محاسبه و با لحاظ رویه‌های مشخص‌شده در دستورالعمل توسعه مبادلات برق در بورس انرژی برای آن بخش از انرژی که از طریق بورس تامین شده است، صادر می‌گردد.

تبصره: درصد مشمول طی سال‌های ۱۴۰۳ الی ۱۴۰۶ سالانه یک واحد درصد اضافه می‌شود.

۳. در صورت عدم تامین تمام یا بخشی از انرژی مصرفی مشمول با احداث نیروگاه تجدیدپذیر یا خرید انرژی برق سبز (تجدیدپذیر) عرضه شده در تابلو دوم بورس انرژی یا انعقاد قرارداد دوجانبه با تولیدکنندگان غیردولتی برق تجدیدپذیر، تعرفه انرژی مصرفی مشمول تامین نشده به طریق مذکور با متوسط نرخ خرید برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر در هر یک از بازه‌های میان‌باری، اوج بار و کم‌باری محاسبه و دریافت می‌شود.

تبصره: سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ایران (ساتبا) موظف است تا انتهای هر ماه متوسط نرخ خرید برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر را بر مبنای متوسط دو ماهه آخرین صورت‌حساب‌های تاییدشده سرمایه‌گذاران محاسبه و به شرکت مادر تخصصی توانیر اعلام نماید.

۴. در صورتی که میزان تولید انرژی تجدید بیشتر از برق مصرفی مشمول باشد، مشترک می‌تواند درخواست نماید تا از انرژی تجدیدپذیر تولیدی مازاد بر برق مصرفی مشمول در دوره‌های بعد، حداکثر تا یک سال، استفاده نماید یا از منافع آن بر اساس مقرررات ابلاغی که توسط ساتبا اطلاع‌رسانی خواهد شد، بهره‌مند گردد.

تبصره: سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ایران (ساتبا) تا انتهای هر ماه فهرست صنایع مشمول این بند و یا صنایعی که انرژی مشمول موضوع ماده‌ی (۱۶) قانون جهش تولید دانش بنیان خود را از طریق روش‌های مجاز تامین نموده‌اند، به شرکت مادر تخصصی توانیر اعلام می‌نماید.

۵. در صورت وجود نیروگاه تجدیدپذیر در محل مصرف و اتصال نیروگاه به شبکه داخلی صنعت، استقرار لوازم اندازه‌گیری مجزا و قابل رویت برای مالک شبکه به طوری که میزان انرژی تولیدی و مصرفی به صورت مطمئن و جداگانه قابل اندازه‌گیری باشد، الزامی می‌باشد. در غیر این صورت نیروگاه باید به صورت مستقیم و از طریق لوازم اندازه‌گیری مجزا به شبکه برق عمومی متصل گردد.

نحوه محاسبه بهای انرژی برق سبز

نحوه محاسبه بهای انرژی برق سبز مشمول ماده 16 قانون جهش تولید ( برق سبز) مشترکین صنعتی با قدرت قراردادی بالای یک مگا وات در فایل شرح داده شده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Print
LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp