محدودیت مشترکان پرمصرف در زمان کمبود برق

دسته بندی


محبوب ترین مقاله ها


مصرف برق به مرز بی سابقه 60 هزار مگاوات رسید
۱۸ خرداد ۱۴۰۱

سخنگوی صنعت برق گفت: روز دوشنبه 16 خرداد ماه مصرف برق کشور در زمان ...

برنامه های تشویقی برای کاهش مصرف برق در تابستان 1401
۱۰ خرداد ۱۴۰۱

سخنگوی صنعت برق عنوان کرد امسال در تمامی بخش ها بیشتر برنامه های کاهش ...

پاداش مدیریت مصرف مشترکین نسبت به سال قبل
۸ خرداد ۱۴۰۱

سخنگوی صنعت برق گفت: امسال نسبت به سال گذشته، پاداش مدیریت مصرف ده برابرخواهد ...

حجم معاملات قراردادهای گواهی ظرفیت به 1782 مگاوات رسید
۲ خرداد ۱۴۰۱

به‌ گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، بر اساس اعلام شرکت مدیریت ...

برنامه ریزی متنوع برای تامین برق صنایع در تابستان
۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه ایران با بیان اینکه تعرفه برق برای صنایع هیچ تغییری ...

برچسب ها


محدودیت مشترکان پرمصرف در زمان کمبود برق

محدودیت مشترکان پرمصرف در زمان کمبود برق

دبیرکل روابط عمومی و امور بین الملل توانیر گفت: مشترکان پرمصرف بسته به میزان مصرف مازاد بر الگو، امسال باید از ۱.۵ تا چند برابر قیمت غیر یارانه‌ای برق را بپردازند و مصرف مشترکان بسیار پر مصرف نیز در زمان کمبود شبکه با استفاده از امکانات فنی و هوشمند محدود می‌شود.

 

ابوذر صالحی مدیریت مصرف را مصرف به اندازه نیاز و در زمان مناسب عنوان کرد و با اشاره به عرضه ارزانترین برق دنیا در ایران، متوسط هزینه ماهانه برق در سبد مصرفی خانوار را حدود ۵۰ هزار تومان ذکر کرد که به دلیل ارزانی، به عادات بد مصرفی در جامعه دامن زده و از این رو با نگاه عدالت محور، تغییراتی در تخصیص یارانه برق به مشترکان ایجاد شده که بر اساس آن برق ۸۰ درصد مردم که الگوی مصرف را رعایت می‌کنند یارانه‌ای و به قیمت قبل محاسبه می‌شود، اما مشترکان پرمصرف به میزان افزایش مصرفشان نسبت به الگو، باید از ۱.۵ تا چند برابر قیمت غیر یارانه‌ای برق را بپردازند.

وی همچنین تاکید کرد: امسال در زمان کمبود شبکه، مصرف برق مشترکان بسیار پر مصرف با بهره گیری از امکانات فنی و هوشمند محدود می‌شود.

صالحی افزود: در مدل قدیم، قیمت برق به گونه‌ای بود که هر مشترکی بیشتر برق مصرف می‌کرد از یارانه بیشتری برخوردار می‌شد و این مدل باعث ترویج عادات بد مصرفی در بین مردم شد به گونه‌ای که ۱۰ درصد مشترکان پرمصرف ۵۰ درصد برق بخش خانگی را مصرف می‌کردند بنابر این مدل جدید بر اساس الگوی مصرف منطقه‌ای ایجاد شد که به عنوان مثال سقف الگوی مصرف برق در تهران طی تابستان ۳۰۰ کیلووات ساعت و در مناطق گرمسیر مثل بوشهر و بندر عباس تا ۳۰۰۰ کیلووات ساعت در ماه برای هر مشترک است.

وی نخستین ابزار تشویقی مشترکان کم مصرف را بهره مندی از یارانه برق عنوان کرد و افزود: همچنین اگر مشترکی نسبت به دوره مشابه سال قبل خود برق کمتری مصرف کند، ارزش برق کاهش یافته را به نرخ واقعی کشور‌های منطقه یعنی حدود ۸۰۰ تومان (به ازای هر کیلووات ساعت صرفه جویی) دریافت و در قبض او منظور می‌شود و امکان استفاده مشترکان مناطق گرمسیر از این ظرفیت ۱۰ برابر مشترکان مناطق عادی است.

وی با اشاره به تدارک برنامه‌های تشویقی مدیریت مصرف برق در رادیو و تلویزیون و اهدای جوایز ارزشمند به شرکت کنندگان، یادآور شد: بهترین پاداش برای مردم عزیز ایران که الگوی مصرف را رعایت کنند، استمرار تامین برق مطمئن و پایدار است.

صالحی با اشاره به دسترسی ۹۰ درصدی شهر‌ها و ۷۸ درصدی روستا‌های دنیا به برق، پوشش برق شهری کشور را ۱۰۰ درصد و در بخش روستایی ۹۹.۸ درصد ذکر کرد و افزود: در کشورمان حتی عشایر کوچنده را نیز به پنل‌های خورشیدی مجهز کردیم و صنعت برق آمادگی دارد در هر نقطه از خاک کشور که مردم عزیزمان نیاز به برق داشته باشند برق رسانی کند و در همه حال آماده انرژی بخشی به مردم هستیم.

وی با رد شائبه صادرات برق در دوره پرباری شبکه، تامین برق مورد نیاز کشور در دوره اوج بار تابستان را اولویت اول صنعت برق کشور عنوان و تبادل برق با همسایگان در این دوره را کمتر از ۳ درصد ذکر کرد که با توجه به الزامات فنی و حفظ فرکانس و توازن شبکه انجام می‌شود.

صالحی در خصوص توسعه مولد‌های تجدیدپذیر در کشور از افزایش ظرفیت این بخش به هزار مگاوات خبر داد و ابراز امیدواری کرد مطابق برنامه ریزی انجام شده این میزان در طول دولت سیزدهم تا ۱۰ برابر افزایش یابد.

وی با اشاره به توسعه ساخت پنل‌های خورشیدی در کشور به علاقمندان توصیه کرد برای استفاده از مولد‌های خورشیدی در پشت بام منازل و باغ‌ها، استفاده از تسهیلات پیش بینی شده را از طریق سازمان ساتبا پیگیری کنند.

صالحی با اشاره به مدار آمدن حدود ۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید تا پیک امسال گفت: امیدوارم با همراهی و همدلی مردم عزیز و ۱۰ درصد صرفه جویی در مصرف برق، امسال را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم و از همه مشترکان پر مصرف خواهش می‌کنم به احترام مردم ایران مصرف برقشان را کاهش دهند.

 

منبع: برق نیوز
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.