دسته بندی


محبوب ترین مقاله ها


تست
۸ مهر ۱۴۰۲

...

دوره آموزشی روش های تأمین برق مشترکان بالای یک مگاوات
۲۹ شهریور ۱۴۰۲

دوره آموزشی تأمین برق مشترکان با قدرت قراردادی بالای یک مگاوات با همکاری ...

سهم عظیمی از معاملات خارج بازار برق از طریق قرارداد دوجانبه برق صورت می گیرد.
۱۴ شهریور ۱۴۰۲

مجموع حجم معاملات خارج از بازار برق (مجموع معاملات بورس انرژی و قرارداد ...

آمار معاملات برق سبز در تابستان 1402 منتشر گردید
۴ شهریور ۱۴۰۲

معاملات برق سبز در تابلوی برق سبز بازار بورس انرژی ایران در تابستان ...

تابلو برق سبز و صنایع مشمول آن
۱۸ مرداد ۱۴۰۲

راه‌اندازی تابلوی برق سبز و ورود انرژی تجدیدپذیر به بورس می‌تواند پاسخی به ...

الحاقیه قرارداد انشعاب برق چیست
۱۳ تیر ۱۴۰۲

الحاقیه قرارداد انشعاب برق (الحاقیه نیابت)، الحاقیه ای بر قرارداد انشعاب برق فیمابین ...

گزارشی از پیش بینی مصرف برق کشور در ۱۰ سال آینده

گزارشی از پیش بینی مصرف برق کشور در ۱۰ سال آینده

به گزارش برق نیوز،حسینی مدیرعامل بورس انرژی ایران در نشست کنفرانس توسعه مالی در صنعت نفت با اشاره به ظرفیت‌های بورس انرژی برای تأمین مالی پروژه‌های صنعت نفت کشور، گفت: طبق قوانین بالادستی، دولت باید از سرمایه‌گذاری مستقیم در صنعت نفت و دیگر صنایع از حجم سرمایه‌گذاری به مرور کاهش دهد و این کار را به بازار‌های سرمایه بسپرد. وی افزود: باید این تغییر پارادایم تأمین مالی از تأمین مالی دولتی به تأمین مالی بازار سرمایه را به رسمیت بشناسیم، زیرا که منابع مالی دولت نیز در حال حاضر محدودیت دارد و پاسخگوی همه نیاز‌های صنعت نیست.

وی افزود: در آینده باید در امور مملکت جایگاه بازار سرمایه به رسمیت شناخته شود. بازار سرمایه یک اکوسیستم کامل است و می‌تواند خیلی از نیاز‌های کشور را حل کند. حسینی همچنین ادامه داد: بازار سرمایه با روش‌های تأمین مالی و ابزار‌های ساختاریافته در دنیا سعی می‌کند که منابع مالی را به سمت پروژه‌های صنعتی سوق بدهد و باید توجه داشته باشیم که کارکرد بازار سرمایه با نظام بانکی متفاوت است.

مصرف برق در ۱۰ سال آینده دو برابر خواهد شد

رئیس سازمان بورس و انرژی گفت: ما به سرمایه‌گذاری زیادی در حوزه برق و نفت و گاز نیاز داریم و حتی آمار‌های جهانی نشان می‌دهد که در آینده، سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها روند رو به رشدی خواهد داشت. وی افزود: طبق آمار در ده سال آینده مصرف برق ما دو برابر خواهد شد و ما به ۵۰ هزار مگاوات به ظرفیت اضافه نیاز داریم. همچنین ۲۶ طرح پتروشیمی در دست ساخت وجود دارد که به میزان ۱۵ میلیارد دلار نیازمند تأمین مالی است.

* چرا تامین مالی از طریق بازار سرمایه مهم است؟ حسینی گفت: در بخش توسعه صنعت نفت یعنی اکتشاف و تولید نفت در طی ده سال آینده به ۶۰۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز است، این در صورتی است که شدت انرژی ۵۰ درصد کاهش یابد و اگر این کاهش صورت نگیرد، این رقم نیز افزایش بیشتری خواهد داشت، در نتیجه توجه به ظرفیت‌های بازار سرمایه بیش از گذشته اهمیت می‌یابد. وی ادامه داد: به طور کلی دلایل زیادی وجود دارد که ما باید به سمت استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه حرکت کنیم. یکی از این دلایل، نوسانات شدید قیمت نفت و عدم توانایی دولت برای تأمین منابع مالی لازم برای صنعت نفت از طریق فروش نفت است.

رئیس سازمان بورس و انرژی خاطرنشان کرد: همچنین در حال حاضر شرکت‌های نفت و نیرو بدهی‌های زیادی به پیمانکاران خود دارند و حتی نمی‌توانند هزینه‌های جاری خود را تأمین کنند، چه برسد به اینکه این حجم سرمایه‌گذاری را بتوانند تأمین کنند.

حسینی افزود: یکی دیگر از دلایل ضرورت استفاده از بازار سرمایه و رهایی از تأمین مالی دولتی، سیستم یارانه‌ای حاکم بر بخش انرژی است که باعث می‌شود وزارت نفت و نیرو نتوانند منابع مالی لازم را به دست آورند.

* دلایل بی‌توجهی به تامین مالی از طریق بازار سرمایه

وی خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت بالای بازار سرمایه، متأسفانه به دلایلی به این بازار توجه نمی‌شود که یکی از این دلایل، نظام تأمین مالی بانک محور است که فرهنگ حاکم بر نظام تأمین مالی کشور است.

رئیس سازمان بورس و انرژی ادامه داد: همچنین محدود شدن تأمین مالی از طریق بازار سرمایه به شرکت‌های سهامی عام یکی دیگر از دلایلی است که باعث شده است سهم بازار سرمایه در تأمین مالی اندک باشد.

وی همچنین اظهار داشت: همچنین بازار سرمایه در مقایسه با بانک‌ها انعطاف‌پذیری کمی در خصوص دریافت وثایق دارد و تنها وثیقه‌هایی را قبول می‌کند که قابلیت نقدشوندگی بالایی داشته باشند که این موضوع باعث شده است جذب سرمایه در این بازار نسبت به بانک‌ها با مشکلات بیشتری همراه باشد. یکی از مزیت‌های بازار سرمایه برای تأمین مالی، شفافیت این بازار است که متأسفانه به دلیل برخی برداشت‌های غلط، سرمایه‌گذاران از ورود به این بازار دچار ترس و تردید می‌شوند.

حسینی در پایان خاطرنشان کرد: ما در سازمان بورس انرژی تمام تلاش خودمان را می‌کنیم که با تسهیل شرایط و ایجاد مزیت رقابتی نسبت به بانک‌ها بتوانیم سهم خودمان را روز‌به روز از بازار پولی کشور افزایش دهیم و بدین صورت نقش مهمی در تأمین مالی پروژه‌های صنعت نفت ایفا کنیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Print
LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp