دسته بندی


محبوب ترین مقاله ها


تست
۸ مهر ۱۴۰۲

...

دوره آموزشی روش های تأمین برق مشترکان بالای یک مگاوات
۲۹ شهریور ۱۴۰۲

دوره آموزشی تأمین برق مشترکان با قدرت قراردادی بالای یک مگاوات با همکاری ...

سهم عظیمی از معاملات خارج بازار برق از طریق قرارداد دوجانبه برق صورت می گیرد.
۱۴ شهریور ۱۴۰۲

مجموع حجم معاملات خارج از بازار برق (مجموع معاملات بورس انرژی و قرارداد ...

آمار معاملات برق سبز در تابستان 1402 منتشر گردید
۴ شهریور ۱۴۰۲

معاملات برق سبز در تابلوی برق سبز بازار بورس انرژی ایران در تابستان ...

تابلو برق سبز و صنایع مشمول آن
۱۸ مرداد ۱۴۰۲

راه‌اندازی تابلوی برق سبز و ورود انرژی تجدیدپذیر به بورس می‌تواند پاسخی به ...

الحاقیه قرارداد انشعاب برق چیست
۱۳ تیر ۱۴۰۲

الحاقیه قرارداد انشعاب برق (الحاقیه نیابت)، الحاقیه ای بر قرارداد انشعاب برق فیمابین ...

نرم افزار جامع تبادل اطلاعات و تخصیص معاملات برق شرکت های خرده فروشی برق

نرم افزار جامع تبادل اطلاعات و تخصیص معاملات برق شرکت های خرده فروشی برق

توسعه معاملات برق در بورس انرژی و حضور مشترکان بالای یک مگاوات و نیز فراهم کردن زیر ساخت های لازم برای حضور سایر مصرف کنندگان برق (خانگی، تجاری، کشاورزی و …) نیازمند تهیه یک نرم افزار جامع تبادل اطلاعات و تخصیص معاملات برق شرکت های خرده فروشی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، بر اساس مصوبه دولت مورخ 20/7/99 مشترکان بالای 5 مگاوات موظف به حضور در بورس و تامین برق از این طریق شدند. در همین راستا هماهنگی های لازم با بورس انرژی، شرکت توانیر و شرکت های مالک شبکه (برق های منطقه ای و توزیع نیروی برق) انجام و با تدوین دستورالعمل های لازم و رویه های اجرایی، امکان انجام معاملات و تبادل اطلاعات مربوط به آن بین تمامی ذینفعان ایجاد شد. در کنار این امر، با برگزاری کارگاه ها و دوره های مناسب، آموزش های لازم به شرکت های مالک شبکه و صنایع مشمول ارائه گردید. در همین راستا در طی دو سال گذشته معاملات صنایع مذکور در بورس انرژی رشد قابل توجهی داشت و همچنان هماهنگی و پیگیری لازم برای افزایش معاملات و ترغیب همه صنایع برای حضور در بورس انرژی در حال انجام است.

تدوین دستورالعمل حضور صنایع بالای یک مگاوات در معاملات خارج از بازار

بر اساس مصوبه دولت مورخ 20/7/99 و لزوم ورود مشترکان بالای یک مگاوات تا دو سال بعد، موضوع به شرکت توانیر برای تدوین دستورالعمل های مربوطه مکاتبه شد و در جلسات اخیر مقرر شد دستورالعمل مربوطه تدوین و تصویب شود. لذا اقدامات و هماهنگی های لازم در خصوص دریافت اطلاعات و تدوین دستورالعمل های مورد نیز به منظور فراهم سازی امکان حضور این مشترکان در بورس انرژی در حال پیگیری است. با ورود این مصرف کنندگان به بورس میتوان شاهد رشد این معاملات بود.

به منظور تسهیل شرایط در تبادل اطلاعات معاملات بورس، فرآیند ارسال و دریافت داده های این معاملات برای شرکت های مالک شبکه (شرکت های برق منطقه ای و شرکت های توزیع) از ابتدای سال 1401 مکانیزه شد که این امر خود موجب ترغیب مشترکان صنعتی برای حضور در معامله های بورس خواهد شد. لازم به ذکر است تا سال 1400 به دلیل نبود زیر ساخت لازم، تبادل اطلاعات مربوط به معاملات بورس به صورت مکاتبات فیزیکی انجام میشد که به دلیل ماهیت انجام کار، در برخی موارد با خطا همراه شده و همچنین سرعت دریافت اطلاعات نیز کمتر بوده که منجر به بروز مشکلاتی در صدور قبوض مصرفی مشترکان می شود.

تهیه سامانه جامع خرده فروشی در بورس انرژی

توسعه معاملات بورس و حضور مشترکان بالای یک مگاوات و نیز فراهم کردن زیر ساخت های لازم برای حضور سایر مصرف کنندگان برق (خانگی، تجاری، کشاورزی و …) نیازمند تهیه یک نرم افزار جامع تبادل اطلاعات و تخصیص معاملات برق شرکت های خرده فروشی است. برای این منظور در تفاهم نامه ای با پژوهشگاه نیرو، شرح خدمات سامانه مذکور تهیه و به مشاور برای اجرا واگذار شده است. در همین راستا پیگیری های مستمر از پژوهشگاه نیرو در حال انجام است تا نسبت به تکمیل سامانه تخصیص معاملات خرده فروشان و عملیاتی شدن آن اقدام شود. بر اساس برنامه ارائه شده توسط پژوهشگاه نیرو، سامانه مذکور تا نیمه دوم سال 1401 عملیاتی خواهد شد. با تکمیل این سامانه شاهد تسهیل معاملات شرکت های خرده فروش و افزایش سرعت تبادل اطلاعات بین کلیه ذینفعان خواهیم بود

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Print
LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp