انرژی پاک

اولین خرده فروش برق در ایران

قرارداد دوجانبه برق چیست ؟

قرارداد دوجانبه برق (Bilateral Contracts) قراردادی است که جهت فروش مستقیم برق عرضه ­کننده ( شرکت خرده فروش یا نیروگاه) به مصرف کننده منعقد می ­گردد. در رویه فعلی مشترکین با دیماند قراردادی بالای یک مگاوات می­توانند تمام یا بخشی از مصرف برق مورد نیاز خود را از طریق قرارداد دوجانبه برق با عرضه کننده تأمین نمایند. قرارداد دوجانبه برق تحت نظارت مستقیم بهره­ بردار مستقل بازار برق (شرکت مدیریت شبکه برق ایران) ثبت شده و قابلیت انعطاف بسیار بالایی دارد.

در حال حاضر قراردادهای دوجانبه تحت نظارت دولت و وزارت نیرو قرار دارند. این حمایت در قالب تصویب­نامه شماره ۳۵۷/ت۵۷۴۶۷ه مورخه ۱۳۹۹/۲۰/۰۷ هیأت وزیران اعلام شده است. در این مصوبه آمده است: ” کلیه مشترکان صنعتی برق با قدرت بالای یک مگاوات موظفند برق (انرژی الکتریکی) مورد نیاز خود را از طریق قرارداد دوجانبه برق و یا سایر روش های متداول در بورس انرژی تامین نمایند.”

در این مصوبه آمده است:

،، کلیه مشترکان برق با قدرت بالای یک مگاوات موظفند برق (انرژی الکتریکی) مورد نیاز خود را از طریق قراردادهای دوجانبه برق و یا سایر روش های متداول در بورس انرژی تامین نمایند ،،

همچنین در قرارداد دوجانبه برق علیرغم معاملات بورس انرژی هیچ گونه کشف قیمتی صورت نمی­گیرد. مزیت شرکت انرژی پاک پویش پرشین نسبت به نیروگاه­ها این است که قادر است برق مشترکین را از سبدی شامل چندین عرضه­ کننده متفاوت با شرایط و قیمت­های مختلف تأمین کند در حالی که تمامی ریسک­های موجود در بورس انرژی و قرارداد دوجانبه برق متوجه شرکت انرژی پاک پویش پرشین گردد.

لذا مشترکینی که برق خود را از شرکت انرژی پاک دریافت می ­کنند، مطابق با مصوبه وزیر نیرو در آخرین اولویت خاموشی قرار خواهند گرفت و از جریمه با نرخ ۱.۲ حداکثر قیمت بازار برق معاف می­گردند. لازم به ذکر است پرداخت حق ترانزیت به شرکت­های برق منطقه­ای و توزیع در قرارداد دوجانبه برق بر عهده مصرف­ کننده برق می­باشد. مصرف­ کنندگان می­ توانند در انعقاد قرارداد دوجانبه برق نازلترین قیمت را ازاین شرکت دریافت نمایند

مزایای قراردادهای دوجانبه تأمین برق :

معایب قراردادهای دوجانبه تأمین برق :