قرارداد دوجانبه فروش برق چیست ؟


قرارداد دوجانبه فروش برق (Bilateral Contracts) قراردادی است که جهت فروش مستقیم برق عرضه ­کننده ( شرکت خرده فروش یا نیروگاه) به مصرف کننده منعقد    می ­گردد. در رویه فعلی مشترکین بخش صنعت با دیماند بالای پنج مگاوات می­توانند تمام یا بخشی از مصرف برق مورد نیاز خود را از طریق قراردادهای دوجانبه با عرضه کننده تأمین نمایند. قرارداد دوجانبه تحت نظارت مستقیم بهره­ بردار مستقل بازار برق (شرکت مدیریت شبکه برق ایران) ثبت شده و قابلیت انعطاف بسیار بالایی دارد.

در حال حاضر قراردادهای دوجانبه تحت حمایت همه جانبه دولت و وزارت نیرو قرار دارند. این حمایت در قالب تصویب­نامه شماره 357/ت57467ه مورخه 1399/20/07  هیأت وزیران اعلام شده است. در این مصوبه آمده است: ” کلیه مشترکان صنعتی برق با قدرت بالای پنج مگاوات موظفند برق (انرژی الکتریکی) مورد نیاز خود را از طریق قراردادهای دوجانبه برق  و یا سایر روش های متداول در بورس انرژی تامین نمایند.”

در این مصوبه آمده است:


،، کلیه مشترکان صنعتی برق با قدرت بالای پنج مگاوات موظفند برق (انرژی الکتریکی) مورد نیاز خود را از طریق قراردادهای دوجانبه برق  و یا سایر روش های متداول در بورس انرژی تامین نمایند ،،

همچنین در قرارداد دوجانبه علیرغم معاملات بورس انرژی هیچ گونه کشف قیمتی صورت نمی­گیرد. مزیت شرکت انرژی پاک پویش پرشین نسبت به نیروگاه­ها این است که قادر است برق مشترکین را از سبدی شامل چندین عرضه­ کننده متفاوت با شرایط و قیمت­های مختلف تأمین کند در حالی که تمامی ریسک­های موجود در بورس انرژی و قرارداد دوجانبه متوجه شرکت  انرژی پاک پویش پرشین گردد. 

لذا مشترکینی که برق خود را از شرکت انرژی پاک دریافت  می ­کنند،  مطابق با مصوبه وزیر نیرو در آخرین اولویت خاموشی قرار خواهند گرفت. لازم به ذکر است پرداخت حق ترانزیت به شرکت­های برق منطقه­ای و توزیع در قرارداد دوجانبه برق بر عهده مصرف­ کننده برق می­باشد. مصرف­ کنندگان می­ توانند در انعقاد قرارداد دوجانبه برق نازلترین قیمت را ازاین شرکت دریافت نمایند.

مزایای قراردادهای دوجانبه تأمین برق


  • امکان اعلام میزان مصرف هر دوره در پایان دوره مصرف
  • تعیین قیمت توافقی که از نظر اقتصادی نیز به صرفه­ تر بوده و منجر به کاهش چشمگیر هزینه ها می­گردد
  • تعیین سررسید پرداخت به صورت توافقی و منعطف
  • عدم کشف قیمت
  • امکان خرید برق از عرضه­ کننده مورد نظر
  • قرار گرفتن در اولویت آخر اعمال مدیریت مصرف (خاموشی)
  • تضمین تامین برق توسط میریت شبکه برق ایران در صورت قطع تولید برق توسط تولید کننده طرف قرارداد

معایب قراردادهای دوجانبه تأمین برق


  • عدم وجود امکان خرید برق به صورت بازه­ای (کم­باری، میان­باری، پرباری)
  • لزوم تنفیذ الحاقیه نیابت نزد مالک شبکه (برق منطقه ای یا شرکت توزیع)