انرژی پاک

اولین خرده فروش برق در ایران

تحول در مدیریت منابع آب سدها

تحول در مدیریت منابع آب سدها

آنچه در این مقاله می خوانید :

آمار و ارقام، اظهارات وزیر نیرو مبنی بر تحول در مدیریت منابع آب سدها را تایید می‌کند و پیش‌بینی می‌شود از این پس شاهد رهاسازی بدون ضابطه آب سدهای دارای نیروگاه برق‌آبی صرفا برای تولید برق نیستیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، خلاء حکمرانی موثر آب در سال‌های اخیر سبب شده تا نارضایتی گسترده‌ای در کشور به وجود بیاید. این نارضایتی در شرایط بروز خشکسالی به شکل تنش آبی میان بخش قابل توجهی از کشور نمایان شده و در شرایط بارش‌های وسیع نیز به صورت سیل زمینه تخریب مناطق درگیر را به وجود آورده است.

اگر بخواهیم به طور مصداقی و کاملا مشخص، تاثیر خلاء حضور نظام حکمرانی موثر آب در کشور را بیان کنیم، مسئله سیلاب سال ۹۸ و خشکسالی پس از آن یکی از مشخص‌ترین مصادیق این موضوع به حساب می‌آید. بر این اساس در سال ۱۳۹۸ هر ۱۲ سد استان خوزستان بیشتر از ۹۰ درصد از ظرفیت خود را پر از آب می‌دیدند و مدیریت منابع آب دولت می‌توانست، این استان را تا بازه زمانی ۵ ساله از خشکسالی دور کند.

با این وجود دولت به جای ذخیره آب نسبت به رهاسازی با هدف تولید برق از سدهای برق‌آبی اقدام کرد. بر این مبنا در سال ۹۹ شاهد تولید برق نیروگاه‌های برق‌آبی ۹ درصد بیشتر از تعهد بودیم و در سال ۱۴۰۰ نیز با خارج شدن نیروگاه‌های حرارتی از مدار تولید به دلیل تعمیرات، آب با وجود پیش‌بینی خشکسالی رها شد و زمینه تخلیه سدهای این استان را به وجود آورد.

در حقیقت خلاء حضور حکمرانی منابع آب سبب شده بود تا از سد به جای یک سازه‌ نگهدارنده آب به منظور تخصیص بهینه به عنوان یک نیروگاه تولید برق استفاده شود و آبی که می‌توانست در سال‌های خشکسالی مددرسان مردم باشد، به منظور تولید برق رهاسازی شد.

در حال حاضر با روی کارآمدن دولت جدید و همچنین تغییر ریل سیاست‌گذاری وزارت نیرو در حوزه زیرساخت‌های برق و آب انتظار می‌رود، حکمرانی موثر آب به عنوان مرجع مدیریت در این حوزه استقرار پیدا کند، مسئله‌ای که روز گذشته در صحبت‌های وزیر نیرو جایگاه ویژه‌ای داشت، محرابیان در حاشیه بازدید از موسسه تحقیقات آب به مسئله اصلاح و تقویت حکمرانی منابع آب در کشور اشاره کرد و گفت: «در چارچوب اصلاح استقرار نظام حکمرانی آب طی شش ماه گذشته، مدیریت سدها متحول شده است.»

وزیر نیرو در تشریح اقدامات انجام شده به مسئله برق‌آبی‌ها اشاره کرد و گفت: «‌در سال جاری تولید برق در سدهای برق‌آبی خیلی کاهش یافت و این روند با وجود محدودیت تولید برق منجر به ذخیره آب در سدها شده است.»

آمار و ارقام اظهارات وزیر نیرو مبنی بر تحول مدیریت منابع آب سد را تایید می‌کند

زمانی که که به آمار و ارقام در بخش نیروگاه‌های برق‌آبی مراجعه می‌کنیم، متوجه خواهیم شد که مطابق صحبت‌های وزارت نیرو در سال جاری میزان تولید برق در این بخش با کاهش ۶۱ درصدی مواجه شده است.

به عبارت دیگر سال گذشته در بازه زمانی جاری ۳۳ هزار ۹۰۱ مگاوات ساعت برق توسط نیروگاه‌های برق‌آبی مستقر در سدهای کشور تولید شده بود در حالی که این آمار در سال جاری به ۱۳ هزار ۳۷۱ مگاوات ساعت رسیده است.

 

در حقیقت با توجه به شرایط خشکسالی به وجود آمده، وزارت نیرو استقرار نظام حکمرانی منابع آب صیانت از این مایع حیات را در اولویت کار خود قرار داده و بر خلاف دولت قبل جلوگیری از رهاسازی بدون ضابطه آب به خط قرمز تبدیل شده است.

در همین راستا، محمد پورحمید، استاد دانشگاه و کارشناس حوزه نیرو با بیان نقش استقرار حکمرانی منابع آب در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: «در سال ۱۳۹۸ و ابتدای سال ۱۳۹۹ رهاسازی بدون ضابطه آب سدها صرفا برای تولید برق سبب شد تا کشور در برخی از نقاط نظیر خوزستان با چالش بسیار جدی کمبود آب مواجه شود.»

این کارشناس حوزه نیرو در بیان نکات مثبت رویکرد وزارت نیرو در مواجه با مدیریت سدها، گفت:«زمانی که آمار و ارقام خبر از سال کم بارش می‌دهد، منطقی است که آب سد حکم طلا را دارد و این طلا باید با حساس‌ترین شرایط مدیریتی رهاسازی شود.»

پور حمید ادامه داد: «اصلاح و تقویت نظام حکمرانی آب بروز و ظهوری دارد که مسئله تحول مدیریت سدهای کشور یکی از همین ظهور و بروز‌هاست.»

به گزارش فارس، اصلاح نظام مدیریت سدهای کشور یکی از قطعات پازلی است که در نظر گرفته شده و در آینده و به نظر می‌رسد، در آینده باید شاهد اخبار مثبت بیشتری در حوزه مدیریت منابع آب از سوی وزارت نیرو باشیم.

منبع: فارس

اشتراک گذاری در :

COMMENTS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *