دسته بندی


محبوب ترین مقاله ها


تست
۸ مهر ۱۴۰۲

...

دوره آموزشی روش های تأمین برق مشترکان بالای یک مگاوات
۲۹ شهریور ۱۴۰۲

دوره آموزشی تأمین برق مشترکان با قدرت قراردادی بالای یک مگاوات با همکاری ...

سهم عظیمی از معاملات خارج بازار برق از طریق قرارداد دوجانبه برق صورت می گیرد.
۱۴ شهریور ۱۴۰۲

مجموع حجم معاملات خارج از بازار برق (مجموع معاملات بورس انرژی و قرارداد ...

آمار معاملات برق سبز در تابستان 1402 منتشر گردید
۴ شهریور ۱۴۰۲

معاملات برق سبز در تابلوی برق سبز بازار بورس انرژی ایران در تابستان ...

تابلو برق سبز و صنایع مشمول آن
۱۸ مرداد ۱۴۰۲

راه‌اندازی تابلوی برق سبز و ورود انرژی تجدیدپذیر به بورس می‌تواند پاسخی به ...

الحاقیه قرارداد انشعاب برق چیست
۱۳ تیر ۱۴۰۲

الحاقیه قرارداد انشعاب برق (الحاقیه نیابت)، الحاقیه ای بر قرارداد انشعاب برق فیمابین ...

آشنایی با بخش های مختلف قبض برق مشترکین با دیماند بالای یک مگاوات

آشنایی با بخش های مختلف قبض برق مشترکین با دیماند بالای یک مگاوات

در این بخش قصد داریم تا کلیه مشترکین با دیماند بالای یک مگاوات را با بخش­ های مختلف قبض برق و نحوه قرائت آن آشنا سازیم. جهت بررسی، یک نمونه قبض مشترک صنعتی با دیماند قراردادی بالای یک مگاوات بعنوان نمونه مورد بررسی قرار گرفته است:

1.در این بخش می ­توانید کل مصارف خود بر حسب کیلووات­ ساعت را در سه بازه کم ­بار، میان­ بار و اوج بار مشاهده نمایید. متوسط تعداد ساعت کم­ بار، میان بار و اوج بار در کل یک سال به ترتیب برابر با 8، 12 و 4 ساعت در شبانه روز است، اما تعیین این ساعات در هر ماه از اختیارات شرکت های مالک شبکه است. در حال حاضر معاملات در بورس انرژی بر اساس تعداد ساعات تعیین شده توسط شرکت مدیریت شبکه برق ایران به شرح زیر صورت می گیرد:

اگر قصد دارید مصارف بار پایه خود را مشخص نمایید، جمع چهار بازه کم بار، میان بار، اوج بار و اوج بار جمعه تقسیم بر تعداد ساعات کل دوره قرائت نموده و مقدار بار پایه در هر ساعت بر حسب کیلووات را مشخص خواهد شد.

2 و 3: میزان برق خریداری شده در هر بازه از شرکت انرژی پاک را مشخص می نماید. این خرید می تواند از محل بورس انرژی یا از قرارداد دوجانبه برق باشد. اما مشترکینی که با شرکت انرژی پاک قرارداد دارند، می توانند بدون نیاز به دریافت کد بورسی، از تمامی منابع خرید خود را نهایی کنند و همزمان مزایای تمامی بازارهای برق را در اختیار بگیرند.

4. نرخ های حداکثر معاملاتی بازار برق بوده و هر ماه توسط شرکت مدیریت شبکه برق ایران محاسبه و اعلام می گردد. مشترکین با خرید از انرژی پاک، نه تنها می توانند نسبت به تخفیف 20% نسبت به نرخ مذکور برق را خریداری نمایند، بلکه در اولویت آخر خاموشی قرار گرفته و از جریمه با ضریب 1.2 نرخ حداکثر بازار نیز معاف می گردند.

5. قدرت قراردادی (دیماند) مشترک با مالک شبکه را نشان می دهد. در صورتی که تجاوز از قدرت رخ دهد، نیز در این مکان در عدد ماکسیمتر (توان مصرفی) قابل مشاهده است. مطابق با رویه جدید، کلیه مشترکان با دیماند قراردادی بیش از یک مگاوات موظف به خرید برق از شرکت های عرضه کننده گردیده اند.

6. آبونمان بهای استفاده از خدمات بوده و بعنوان حق اشتراک در قبض برق مشترک درج می گردد. خرید یا عدم خرید برق از انرژی پاک بر روی مقدار این آیتم تأثیری نخواهد داشت.

7. در صورتی که برق مصرفی مشترکین از عدد قراردادی آیتم 5 تجاوز نماید، هزینه برق مشترک بعنوان تجاوز از قدرت در این آیتم درج خواهد شد. خرید یا عدم خرید برق از انرژی پاک بر روی مقدار این آیتم تأثیری نخواهد داشت. در رویه جدید مشترکین با دیماند قراردادی بیش از یک مگاوات موظف گردیند میزان تجاوز از قدرت را با ضریب 1.3 برابر نرخ تابلوی برق سبز به توانیر پرداخت نمایند.

8. در صورتی که مشترکین از بانک خازنی جهت بهبود ضریب توان خود استفاده ننمایند، مکلف به پرداخت هزینه انرژی راکتیو هستند. این عدد در صورتی که ضریب توان مشترک از 0.9 کاهش یابد، با ضریبی تحت عنوان ضریب بدی مصرف در قبض درج شده و هزینه آن از مشترکین اخذ خواهد گردید. خرید یا عدم خرید برق از انرژی پاک بر روی مقدار این آیتم تأثیری نخواهد داشت.

9. عوارض برق جهت نوسازی شبکه، توسعه شبکه روستایی و توسعه انرژی های تجدید پذیر توسط توانیر دریافت شده و برابر با 10% هزینه قبض برق است. خرید یا عدم خرید برق از انرژی پاک بر روی مقدار این آیتم تأثیری نخواهد داشت.

10. مالیات بر ارزش افزوده معادل با 9% بهای صورتحساب بوده و در صورتی که مشترک برق خود را از انرژی پاک تأمین نماید، بدین علت که برق را با هزینه کمتر از نرخ های اعلامی توسط مالک شبکه خرید می کنند، می توانند مالیات بر ارزش افزوده کمتری را نسبت به حالت عدم خرید برق از انرژی پارک بپردازد.

11. حق العمل محاسبه صورتحساب مشترکین بالای یک مگاوات بر اساس نیم درصد صورتحساب برق محاسبه شده و از درآمدهای مالک شبکه (شرکت برق منطقه ای و توزیع) می باشد. خرید یا عدم خرید برق از انرژی پاک بر روی مقدار این آیتم تأثیری نخواهد داشت.

12. ترانزیت از مهم ترین بخش های قبوض برق مشترکین می باشد. این عدد در حال حاضر برای مشترکین با دیماند قراردادی بیش از 5 مگاوات از حاصلضرب دیماند قراردادی در نرخ های اعلامی توسط مالک شبکه بدست می آید. نرخ های اعلامی اعداد ثابت سالانه بوده که در ابتدای هر سال توسط توانیر در سه سطح ولتاژی انتقال و فوق توزیع، فشار متوسط و فشار ضعیف اعلام می گردد. خرید یا عدم خرید برق از انرژی پاک بر روی مقدار این آیتم تأثیری نخواهد داشت.

در پایان لازم به ذکر است با توجه به تفاوت تعرفه ­های مشترکین بالای یک مگاوات (که هر ساله توسط وزارت نیرو اعلام می­گردد)، هر مشترک مکلف به پرداخت هزینه ­ای تحت عنوان مابه ­تفاوت اجرای مقررات به توانیر می­باشد. این هزینه از اختلاف نرخ متوسط بازار در سال گذشته و نرخ تعرفه هر مشترک محاسبه شده و در صورتحساب مشترکین تحت عنوان مابه­ تفاوت اجرای مقررات درج می­ گردد.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص قبض برق مشترکین با دیماند قراردادی بالای یک مگاوات، با کارشناسان این شرکت تماس خاصل نمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Print
LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp