دسته بندی


محبوب ترین مقاله ها


شرایط تهیه و ارائه گواهی ظرفیت توسط مشترکان به واسطه ابلاغیه وزارت نیرو تسهیل شد
۱۹ مرداد ۱۴۰۱

در راستای مانع زدایی و حمایت از صنایع و تولیدکنندگان و نیز تسهیل ...

انعقاد اولین قراردادهای دوجانبه در حوزه مولدهای مقیاس کوچک
۵ مرداد ۱۴۰۱

پیرو ابلاغیه شرکت توانیر در خصوص امکان عقد قراردادهای دوجانبه نیروگاههای مقیاس کوچک، ...

مصرف برق صنایع کشور نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۸/۶ درصد افزایش یافت
۴ مرداد ۱۴۰۱

گزارش ها نشان می دهد  مصرف برق صنایع کشور نسبت به مدت مشابه ...

نرم افزار جامع تبادل اطلاعات و تخصیص معاملات برق شرکت های خرده فروشی برق
۱۴ تیر ۱۴۰۱

توسعه معاملات برق در بورس انرژی و حضور مشترکان بالای یک مگاوات و ...

مصرف برق به مرز بی سابقه 60 هزار مگاوات رسید
۱۸ خرداد ۱۴۰۱

سخنگوی صنعت برق گفت: روز دوشنبه 16 خرداد ماه مصرف برق کشور در زمان ...

برنامه های تشویقی برای کاهش مصرف برق در تابستان 1401
۱۰ خرداد ۱۴۰۱

سخنگوی صنعت برق عنوان کرد امسال در تمامی بخش ها بیشتر برنامه های کاهش ...

اشتیاق عجیب دولت برای افتتاح نیروگاه نیمه کاره

دو هفته دیگر قرار است رئیس دولت روبان اولین نیروگاه زباله‌سوز شمال کشور را برای دومین بار ببرد و گویا تا سه نشود، بازی تمام نمی‌شود چرا که این پروژه همچنان ناتمام است

به گزارش انرژی پاک ، دو هفته دیگر روبان اولین نیروگاه شمال کشور توسط رئیس دولت بریده می‌شود، اما همچنان، اما و اگر درباره فرایند تکمیل آن وجود دارد، و شهروندان و متخصصان تکمیل این پروژه ناتمام را مطالبه می‌کنند و از دولت تقاضا دارند از افتتاح صوری و نمایشی پرهیز کند.

یک دهه از شروع به ساخت نیروگاه زباله سوز نوشهر می‌گذرد و به رغم آنکه یک بار آزمایشی افتتاح شد و چندین مسئول ملی و فرااستانی در آن عکس یادگاری گرفتند، هنوز تکمیل نشده، ضمناً وعده مالی نوبخت نیز برای نیروگاه محقق نشده است.

البته همه تقصیر‌ها را به گردن این و آن انداختن، انصاف و مروّت نیست و نباید از بدعهدی خارجی‌ها و چشم بادامی‌ها در پی تحریم‌ها و عدم ارسال برخی تجهیزات صرف نظر کرد. با این حال اصرار متولیان امر برای افتتاح ناقص پروژه تا دو هفته دیگر جای سوال دارد.

نیروگاه زباله سوز نوشهر که قرار است طلسم نیروگاه‌های زباله را در مازندران بکشند، برای افتتاح روزشماری می‌کنند و برنامه و تقویم زمانبندی نیز برای برش روبان آن توسط عالی‌ترین مقام دولت تهیه شده است. آیا قیچی تدبیر رویان یک پروژه ناتمام را خواهد برید یا آنکه در فرصت باقیمانده، موانع و گیر‌های فراروی رفع می‌شود.

تلاش شبانه روزی و دقیقه نودی برای رساندن نیروگاه نوشهر به مرحله افتتاح و شرکت در آئین برش روبان آن در حالی است که نوبخت آخرین عضو کابینه دولت ۲۳ مردادماه امسال، این نیروگاه ملی را آزمایشی افتتاح کرد و یکی از برگ‌های چک وعده‌های مالی رئیس سازمان برنامه و بودجه برای این نیروگاه کشیده شده بود که هنوز وصول نشده است.

نیروگاه هنوز کامل نیست

علی امانی شهردار نوشهر که به نوعی کارفرمای نیروگاه زباله سوز نیز محسوب می‌شود، در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه نیروگاه هنوز افتتاح نشده است، افزود: آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری سال قبل از نیروگاه بازدید کرد و زمانی که تولید آزمایشی نیروگاه شروع شد، نوبخت آن را بازدید و افتتاح آزمایشی کرد و برای تکمیل آن وعده اعتباری داده بود.

وی با بیان اینکه همچنان منتظر دریافت اعتبار سفر نوبخت هستیم، گفت: ۲۵ میلیارد تومان برای نیروگاه وعده داده بود که هنوز محقق نشده است.

وی با عنوان اینکه مسائل دیگری درباره نیروگاه دارم، افزود: این نیروگاه موجود، آن نیروگاهی نیست که سال ۹۰ در دوره قبلی سکانداری شهرداری آن را قرارداد بسته بودم و متأسفانه مدیران بعد از من قرارداد‌ها را تغییر دادند و نیروگاهی که قرار است افتتاح شود، آن نیروگاه قرارداد شده و مدنظر من نیست.

امانی تاکید کرد موقعی به عنوان کارفرما و یا شریک پروژه رضایت به افتتاح خواهم داد که نیروگاه بتواند در ظرفیت واقعی فعالیت کند و بتواند روزانه ۲۰۰ تن زباله را بسوزاند.

شهردار نوشهر با عنوان اینکه به سوزاندن یک گرم کمتر زباله رضایت نخواهم داد، عنوان کرد. در حال حاضر بر اساس برنامه و گراف، تولید پیش نمی‌رود و امیدواریم تا روز افتتاح به ظرفیت کامل برسد و روبان آن بریده شود، اما تصورم غیر از این است.

در حال حاضر بر اساس برنامه و گراف، تولید پیش نمی‌رود و امیدواریم تا روز افتتاح به ظرفیت کامل برسد و روبان آن بریده شود، اما تصورم غیر از این استوی با بیان اینکه تا زمانی که نیروگاه به ظرفیت سوزاندن ۲۰۰ تن زباله نرسد، شرایط افتتاح را نخواهد داشت و نباید روبان آن بریده شود، گفت: این نیروگاه در لیست افتتاح قرار دارد در حالی که اکنون با ظرفیت ۱۰ درصد مشغول فعالیت است.

امانی با عنوان اینکه معدل سوزاندن زباله باید به نرم ۲۰۰ تن برسد، گفت: زمانی نیروگاه را تحویل خواهم داد که به این ظرفیت برسد و کاری به تشریفات و برنامه افتتاح ندارم و زمانی این کار را می‌کنم که زباله‌ای دفن نشود.

وی میزان تولید زباله شهرستان نوشهر را ۱۵۰ تن بیان کرد و گفت: همچنین نیروگاه موظف است زباله‌های تلمبار و دپوشده ۳۰ ساله را هم بسوزاند و مکلف است به تعهدات عمل کند.

افتتاح باید واقعی باشد نه صوری

وی در پاسخ به اینکه از نظر فنی شرایط و آمادگی برای ارائه خدمات پس از افتتاح وجود دارد، تاکید کرد از نظر من افتتاح باید واقعی باشد نه تشریفاتی و زمانی موعد آن خواهد بود که به ظرفیت کامل برسیم و اجازه بدید من قضاوت فنی نکنم و به عنوان شهردار اظهارنظر کنم.

شمارش معکوس برای برش روبان نیروگاه نوشهر شروع شده است، اما کارشناسان و صاحبنظران عقیده دارند مسائل فنی و تخصصی نیروگاه را نباید فدای تشریفات و افتتاح زودهنگام صوری کرد. به باور آنان زمانی نیروگاه به مرحله واقعی افتتاح خواهد رسید که هیچ گونه آلایندگی نداشته باشد و تاییدیه محیط زیست و دستگاه‌های ذیربط را دریافت کند.

نیروگاه در لیست افتتاح قرار دارد

دو هفته دیگر روبان نیروگاه توسط شخص رئیس جمهور بریده می‌شود و طبق وعده متولیان امر تا آن زمان نیروگاه برای افتتاح کامل خواهد شد. مهدی رازجویان معاون امور عمرانی استاندار مازندران نیز در پیگیری خبرنگار مهر درباره فرایند تکمیل نیروگاه زباله سوز نوشهر با بیان اینکه این پروژه در لیست افتتاح قرار دارد، در پاسخ به اینکه زیرساخت‌های مورد نیاز برای تکمیل پروژه فراهم است، گفت: تمام تلاش این است که پایان ماه جاری این نیروگاه افتتاح شود و در صورت نرسیدن و تکمیل نشده به دهه فجر موکول خواهد شد و ما چنین چیزی را نمی‌خواهیم.

وی درباره مشکل و مانع فراروی گفت: یکسری اتفاقاتی باید بین پیمانکار و کارفرما و دو شریک رخ دهد و دستگاه‌هایی آورده شود و اکنون در حال برق رسانی به پروژه هستیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نیروگاه آزمایشی کار می‌کند، اما نیازمند خط پردازش است تا یکسری موادی جدا و تفکیک شود، گفت: باید نقاله‌های خط پردازش نصب و برق‌رسانی شود.

رازجویان بحث آب را از دیگر نیازمندی‌های نیروگاه برشمرد و گفت:، چون میزان حرارت بالا است باید آب پایدار تأمین شود و شهرداری نسبت به تکمیل آن اقدام کرده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران نصب فیلتر را از دیگر اقدامات مورد نیاز بیان کرد و گفت: سعی بر این است که شرایط را برای افتتاح نهایی مهیا کنیم.

وی درباره افتتاح آزمایشی پروژه توسط معاون رئیس جمهور گفت: در این سفر افتتاح آزمایشی شده بود، اما فیلتر‌ها نیز نصب نشده بود و درجه حرارت را بالا نبرده بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر روزانه بین پنج تا ۱۰ تن زباله سوزانده می‌شود درباره اینکه آیا دانش فنی برای خدمات پس از افتتاح داریم، گفت: مهندسان و متخصصان ما به دانش بومی دست یافتند و در حال حاضر امور مربوط به آن بومی سازی شده و توسط مهندسان داخلی انجام می‌شود.

نیروگاه سه روز قبل از افتتاح باید تکمیل نهایی شده باشد

سعید یزدانی فرماندار نوشهر نیز با عنوان اینکه نیروگاه چند روز دیگر افتتاح می‌شود، گفت: این پروژه یک‌بار به صورت آزمایشی افتتاح شد و طبق تقویم زمانبندی باید تا سه روز قبل از افتتاح به ظرفیت نهایی برسد.

وی با بیان اینکه اکنون آبرسانی نیروگاه حل شده است درباره تولید برق نیروگاه گفت: ” نیروگاه باید ۲.۵ مگاوات برق تولید کند و بحث فیلترینگ نیز این هفته به پایان می‌رسد.

یزدانی ظرفیت اسمی و رسمی نیروگاه را ۲۰۰ تن بیان کرد و گفت: چندین تن زباله از گذشته‌های دور در منطقه دپو شده و اگر چه برخی تبدیل به خاک شدند، ولی در فاصله بالادست زباله‌های جدید وجود دارد و شیرابه تولید می‌کند.

فرماندار نوشهر با عنوان اینکه از زباله‌های قدیمی نیز برای سوزاندن باید استفاده شود، گفت: امیدواریم پروژه به مرحله نهایی و افتتاح برسد.

ساخت نیروگاه زباله سوز نوشهر با هدف فرآوری ۲۰۰ تن زباله تولیدی شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت و تولید حدود سه مگاوات برق در ساعت در سال ۱۳۹۰ در زمینی به مساحت حدود ۲ هکتار در منطقه “پلنگ چال” نوشهر کلنگ زنی شد و بنا به وعده مسئولان وقت قرار بود حداکثر طی ۲ سال به بهره برداری برسد.

تاکنون برای ساخت این نیروگاه حدود ۱۱۲ میلیارد تومان هزینه شده که حدود ۲۶ میلیارد تومان آن از محل سفر مقام معظم رهبری بود و بقیه از محل اعتبارات ملی تأمین شده است.

منبع: مهر
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.