به گزارش برق نیوز، مقام مسئول در توانیر درباره علت کند و متوقف شدن عرضه برق در بورس انرژی گفت: فروش برق در بورس از سال ۹۴ اختیاری است و مصرف کنندگان می‌توانند برق مورد نیاز خود را از محل بورس خریداری کنند. اما به طور کل فعالیت تولیدکنندگان در بورس انرژی را می‌توان خوب ارزیابی کرد. مشتریانی که مصرف برق آن‌ها بیش از ۵ مگاوات است می‌توانند برق مورد نیاز خود را از بورس خریداری کنند.

وی ادامه داد: ۵۷ درصد برق تولیدی غیردولتی می‌تواند در بورس انرژی عرضه شود و متقاضیان آن را خریداری کنند. آمار نشان می‌دهد خرید برق در بورس انرژی در شهریور ماه سال جاری نسبت به مرداد ماه امسال حدود ۲٫۵ برابر شده است که امیدواریم این حجم افزایش یابد.

او افزود: نیروگاه‌ها می‌توانند برای تامین نقدینگی مورد نیاز خود، برق تولیدی خود را در بورس عرضه کنند به این ترتیب با شکل گرفتن عرضه و تقاضا در بورس انرژی، قیمت برق نیز حقیقی می‌شود.

این مقام مسئول درباره تعیین سقف قیمت در بورس انرژی توضیح داد: این سقف قیمت بر عهده عرضه کنندگان است. می‌توانند نرخ پایه برق عرضه شده را کاهش دهند. البته ما این امکان را فراهم کردیم تا مصرف کنندگان با برق مصرفی کمتر از ۵ مگاوات نیز بتوانند از بورس خرید کنند.

وی با بیان اینکه در حال تدوین یک دستور العمل برای یارانه‌های متقاطع هستیم، اظهار داشت: بر اساس این دستور العمل مصرف کنندگان مختلف که تعرفه برق متفاوتی دارند می‌توانند مازد مصرف برق خود را در بورس انرژی عرضه کنند.