اراده ضعيف وزارت نيرو براي صادرات برق

به گزارش برق نیوز، اسدالله قره خانی؛ عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص توان ایران برای تبدیل شدن به قطب تولید برق منطقه گفت: برای اینکه کشوری به قطب تولید تبدیل شود نیازمند چند عامل است. توان تکنولوژی، علمی و نیروی متخصص کشور، سازندگان تجهیزات، موقعیت جغرافیایی کشور در منطقه و خوراک نیروگاه‌ها از عوامل مهم در تبدیل کشوری به قطب تولید محصولی در منطقه هستند.

وی ادامه داد: در بخش نیروی انسانی دانشگاه‌های ما طی دهه‌های اخیر دانشجویان مختلفی را تربیت کرده اند بنابراین در این بخش که نیروی متخصصی سازنده تجهیزات باشد، به وفور در کشور ظرفیت داریم. موقعیت جغرافیایی که یکی دیگر از پارامتر‌های این بحث است را اگر مدنظر قرار دهیم متوجه می‌شویم که ایران از جایگاه مناسبی در منطقه، قرار دارد و بیشتر کشور‌های همسایه نیز نیازمند برق هستند، ولی به دلایل متعدد توان تولید برق را ندارند بنابراین بازار فروش را نیز در منطقه داریم.

وی تصریح کرد: در بحث خوراک نیروگاه ها، تعدادی از فاز‌های پارس جنوبی را تا پایان سال به مرحله بهره برداری خواهیم رساند، تقریبا ۱۰۰۰ میلیون متر مکعب در روز تولید گاز در کشور داریم با توجه به اینکه بالای ۹۰ درصد از کشور تحت پوشش گاز هستند این حجم از تولید گاز را دیگر نمی‌توان در کشور استفاده کرد و از طرفی به دلایل متعدد نمی‌توانیم این مقدار زیاد را صادر کنیم پس باید گاز تولید شده را به برق تبدیل کنیم.

قره خانی افزود: ما تمام فاکتور‌های لازم را برای تبدیل شدن به قطب تولید برق در منطقه داریم، ولی در این زمینه اراده دولت و وزارت نیرو کم است که باید با کشور‌ها قرارداد بسته و از فاینانس خارجی برای سرمایه گذاری استفاده کند تا بتوانیم با تاسیس نیروگاه، برق تولیدی را صادر کنیم که با این کار درآمد مطمئنی برای کشور ایجاد خواهد شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اینکه کشور ما می‌تواند هاب منطقه شده و به تمام کشور‌ها برق صادر کند حرف صحیحی است، ولی از حرف تا عمل باید مکانیزم‌های مذکور را رعایت کنیم که در صورت تبدیل شدن به قطب تولید برق در منطقه می‌توانیم به سوی اقتصاد بدون نفت حرکت کنیم.

منبع: خانه ملت